Indie_sized biale_szalenstwo_sized dwa_plus_dwa_sized all_inclusive_sized wycieczki_objazdowe_sized

Historia Jasła

JASŁO jest miastem z tradycją historyczną sięgającą XII wieku, gdyż to w tym okresie pojawiła się pierwsza informacja o osadzie „Jasiel”. Prawa miejskie Jasło otrzymało w 1365 roku z rąk króla Kazimierza Wielkiego. Duży rozkwit miasta przypadł na wiek XVI - głównie dzięki handlowi        z Rusią i Węgrami. Z kolei wiek XVII i związane z nim wojny, epidemie spowodowały, iż Jasło zaczęło podupadać. Ponowne ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w II połowie XIX wieku, wtedy to odkryto w okolicach miasta złoża ropy naftowej i rozpoczęto ich eksploatację. To w Jaśle powstała pierwsza na świecie destylarnia ropy naftowej (w Ulaszowicach), której założycielem był aptekarz          i genialny wynalazca Ignacy Łukasiewicz. Warto nadmienić, że przez Jasło, Borysław po Lwów przebiega odcinek Transgranicznego Szlaku Naftowego, a jednym z najważniejszych jego przystanków jest kamienica przy jasielskim rynku, w której Ignacy Łukasiewicz prowadził swoją aptekę.

Ważnym dla dalszych dziejów miasta było uruchomienie w latach 1872 - 1884 kolei żelaznej na trasie Stróże – Zagórz oraz linii do Rzeszowa. W tym okresie miasto stało się istotnym węzłem kolejowym, a połączenia kolejowe pozwoliły na ożywienie handlu, przemysłu i osadnictwa, co zaowocowało rozwojem miasta i regionu. Dynamiczny rozwój Jasła został przerwany wydarzeniami       I Wojny Światowej. Ogromne straty przyniosła również II Wojna Światowa, na skutek której miasto zostało zniszczone w 97%. Po wojnie rozpoczął się etap odbudowy. Dzięki pracy i poświęceniu ludzi miasto narodziło się na nowo i dziś jest regionalnym ośrodkiem przemysłowym, oświatowym, kulturowym i sportowym.

 

Informacja o plikach „cookie”

Strona korzysta z plików cookies, korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji na temat ochrony prywatności znajdziesz w naszej Polityce Czytaj więcej…

Zrozumiałem